Kadıköy Tiyatroları Platformu
Benim Komşum Tiyatro

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile 6 Şubat – 2 Haziran 2017 tarihleri arasında  gerçekleştirdiği, Kadıköy’deki kültür sanat politikasının oluşumuna ve geliştirilmesine katkı koymak amacıyla düzenlenen “Benim Komşum Tiyatro” projesi ilk dönem çalışmalarını tamamladı.

Proje katılımcılarının değerlendirmelerini paylaşıyoruz.

Proje ile ilgili detaylı bilgi edinmek için http://www.kadikoytiyatrolari.com/benim-komsum-tiyatro/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun, birlikte organize ettiği Benim Komşum Tiyatro projesinin gerek kültürel, gerekse sosyal açıdan büyük bir kazanım olduğunu, Şubat ayından beri bu organizasyonun içinde yer almış biri olarak gördüm ve yaşadım.

İyi bir tiyatro izleyicisi olarak, bir oyun nasıl sahneye konulur, hangi aşamalardan geçer, performans açısından oyuncular ne gibi (fiziksel ve ruhsal) çalışmalar yapar, yönetmen, oyuncu, sahne, ışık, müzik, kostüm, dekor ilişkileri ve prova çalışmalarını öğrenmek ve bire bir yaşamak hayatımdaki en değerli anlardan biriydi. 

Bu oluşumun başından beri, yaptığımız sahne çalışmalarının yanı sıra, katılmış olduğumuz seminerlerin de bizlere çok büyük faydası olmuştur. Şöyle ki; düzgün konuşmak, kendimizi daha iyi ifade etmek, ses ve nefesi doğru kullanmak, günlük yaşamda da kullanabileceğimiz büyük bir kazanımdır. 

Ayrıca, Benim Komşum Tiyatro oluşumu, birbirini tanımayan yaklaşık 30 bireyden oluşuyordu. Aslında gerçek anlamda da komşuymuşuz. Yan mahalle ve/veya yan apartmanda oturduğumuzu öğrendik. Oysa birbirimizin farkında değilmişiz. Komşum Tiyatro gerçek komşuları da buluşturdu yani.

Ve hocamız, Sertaç Ayvaz. Güler yüzü, pozitifliği ve eğitmenliği ile derslere hevesle gitmemize, bizlere keyifli güzel ders ortamı sağlamıştır. 

Bu süreçte bizlere sahnelerini açan Öykü Sahne ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ne, Benim Komşum Tiyatro Projesini oluşturan Kadıköy Tiyatro Platformu’na ve desteklerini esirgemeyen Kadıköy Belediyesi’ne çok teşekkür ederim. Kadıköy’ün ayrıcalığından faydalandığım için, iyi ki Kadıköylüyüm.”

Ülkü Kulaç

 

“Proje, baştan itibaren öğretici, eğlenceli, yeni insanlar tanıdığım, dolu dolu bir etkinlik oldu benim için.

Başta Sertaç Ayvaz hocamız ve Öykü Sahne gönüllüleri ile çok keyifli ve eğitici vakitler geçirdik. Birbirimizden aldığımız enerji ile verimli işler yaptığımıza inanıyorum. Umarım proje sonrasında tiyatro için zaman zaman bir araya gelip hem bilgi tazeleriz hem de kısa zamanda kurulan dostlukların devamını sağlarız.

Yaptığınız gerçekten çok zor ve özverili bir işti. Ben üstesinden fazlasıyla geldiğinizi düşünüyorum. Benim Komşum Tiyatro  projesine önayak olan, destekleyen, inanan herkese bir teşekkür borçluyuz.”

Banu Altan

 

“Benim Komşum Tiyatro kapsamındaki projeye internetten kayıt olduğumda tam olarak ne olduğunu bilmiyordum fakat tiyatroyu çok sevdiğimi, sık seyretmeye çalıştığımı onunla ilgili bir projede yer almak istediğimi biliyordum. Öykü Sahne’den ilk olarak arandığımda sıcacık sesli Tuğçe’den öğrendim ki bir oyunun nasıl hazırlanılacağı kısaca mutfağıyla ilgili bilgiler alacağımdı çok heyecanlandım. İlk derste çok değerli hocamız Sertaç Ayvaz ile  karşı karşıya geldiğimiz ve kendimi tanıtmaya çalıştığımızda o sahne bana dev gibi gelmişti, kendimi ifade etmekte çok zorlandım ve nasıl çıkılıp da bir oyun boyunca rol yapılır dedim kendi kendime. Oysaki o ilk derste Sertaç hocanın deneyimleriyle ortama, diğer komşulara ve sahneye bile alışıverdim. Bu proje öncelikle benim kendimi tanımamı, bir oyunun ne şartlarda çıkarıldığını, oyuncu, senarist, ışıkçı, yönetmen kavramlarını, görevlerinin nerede başlayıp nerde bittiğini öğrenmem açısından çocukluğumdan beri hayatımda olan tiyatronun değerini bir kez daha anlamama yardımcı oldu ve tabi ki şimdiye kadar bilmediğim küçük sahneler ve projeleriyle ilgili sayısız bilgi sahibi oldum. Teşekkürler Tiyatro Açıkça, Öykü Sahne.”

Çağla Boydaş

 

“Benim Komşum Tiyatro programın sonuna gelirken, birlikte geçirdiğimiz bu güzel süreç ile ilgili duygu ve düşüncelerimi sizinle ve sizin aracılığınızla da programın yaratıcısı olan tüm Kadıköy Tiyatroları Platformu ile paylaşmak isterim. Bu güzel programı tasarlayan tüm Kadıköy Tiyatroları Platformu üyelerine, programın hayata geçirilmesinde katkısı bulunan Kadıköy Belediyesi’ne, program kapsamında eğitim ve etkinliklerine dahil olduğum Erenköy Mahallesi’nden sorumlu Öykü Sahne – Tiyatro Açıkça’ya ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ne ve en çok da başından bu yana programdan en fazla yarar sağlamamız için büyük bir özen ve titizlikle çalışan size ve ayrıca Tuğçe Yüksel’e teşekkür ederim. 

Programın tiyatro sanatı ile ilgili bana kattıklarına geçmeden önce sosyal anlamdaki kazandırdıkları ile ilgili birkaç hususa değinmek isterim. Günümüzde unutulmuş, büyüklerimizden dinlediğimiz “komşuluk” müessesinin, bu program ile yeniden canlandığını hissettim. Program sayesinde, yan sokağımdaki, aynı ya da yan mahalledeki komşularımla tanışma ve hatta onları yakından tanıyarak yeni arkadaşlıklar edinme şansı yakaladım. Bununla da kalmadı sizin gibi güzel sanatçılarla tanıştım ve Kadıköy’deki tiyatroları tanıdım. 

Bundan başka, tiyatro sanatı ile ilgili teorik ve pratik oldukça değerli bilgiler edinerek iyi bir tiyatro seyircisi olma yolunca güzel bir aşama kaydettim. Sahne önü kadar, işin “mutfağının” da önemli olduğunu gördüm. Bir tiyatro izleyicisi olarak oyunlarla ilgili daha önce dikkat etmediğim birçok ayrıntıyı, bu programda edindiğim bilgiler sayesinde fark etmeye ve tiyatro oyunlarını daha yakından takip ederek çevremi de buna yönlendirmeye başladım. 

Program ile ilgili naçizane tavsiyelerimi de paylaşacak olursam, programın içeriği tiyatro sanatı hakkında bir öngörü edinmem açısından oldukça zengindi; takip edebildiğim kadarı ile gerek teorik gerekse pratik eğitimler ve söyleşilerle de program, bu programa kayıt olduğum andaki beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Asla bir eksiklik olarak değil ancak ufak bir öneri olarak, teorik eğitimlere biraz daha yer verilerek, bu anlamdaki genel kültürün de geliştirilmesi ve program sonrasında da komşuların kendilerince tiyatro sanatı ile ilgili araştırma ve okuma yapabilmelerinin üzerine düşünülebilir.

Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler, sevgiler.”

Yaprak Derbentli

 

“Herkesin birbirine yabancılaştığı, yalnızlaştığı ve kendi kabuğuna çekildiği bir dünyada yeni bir nefes “Benim Komşum Tiyatro”. Bir olmayı ve bir aradalığı öğreten bir paylaşım ve müşterek yaratma alanı. Almadan vermenin güzelliği ve özveri. 

Tiyatronun birleştirici gücü ile bir araya geldik ve çok keyifli bir 4 ay geçirdik. Mahalleliye kucak açan tüm tiyatrolara, başarılı bir örgütlenme ile böyle güzel bir proje yaratan Kadıköy Tiyatroları Platformu’na ve tüm destekçilere teşekkür ederiz. Kadıköy Belediyesi’ni ve tüm belediyeleri böyle güzel projelerde görmek istiyoruz.”

Nevra Arslantürk

 

“Benim Komşum Tiyatro projesinde yaptığımız şeylerden çok keyif aldım. 

Doğaçlama çalışması, kukla atölyesi, sohbet, son gösteri provası derken vakit çabuk ama dolu dolu geçti.

Tiyatro oyununda hiç oynamamış insanların ne kadar yaratıcı ve özgüven sahibi olabileceğini görmek bana ve bence tiyatro camiasına umut veriyor.

Edindiğimiz arkadaşlıklar da cabası.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Doğan Uğurluay

 

“Kadıköy Tiyatroları Platformu’na ve Kadıköy Belediyesi’ne Benim Komşum Tiyatro projesini hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum. Projenin ilk katılımcılarından biri olarak ne ile karşılaşacağımızı tam olarak bilemeden dahil olduk. Ve iyi ki de olmuşuz. Tiyatroseverler olarak kendi ilçemizdeki birçok tiyatronun varlığından bile haberimiz yokmuş. Öncelikle bu tiyatrolar ile iletişime geçmemiz proje sayesinde oldu. Kendi çalışmalarımızı yürüttüğümüz Öykü Sahne’de eğitici, yaratıcı, keyifli, eğlenceli birçok çalışma yaptığımız gibi, proje kapsamında birçok sahnede ücretsiz izleme şansı tanınan oyunlarla diğer tiyatrolara da ulaşmış olduk. Farklı bakış açıları, yaklaşımlar, türler keşfettik. Birçok söyleşi, seminere katıldık. Ve her biri izlediğimiz her yeni oyuna farklı bir gözle bakmamıza vesile oldu. İlk “mezunlar”ınız olarak bilinçli ve uygulamalı yetişen biz mahalleliler sizleri her daim izlemeye ve desteklemeye devam edeceğiz. İyi ki buluştuk, iyi ki bu imkânı sağladınız. Yaşasın Tiyatro!”

Nevra Küpana

 

“Benim Komşum Tiyatro projesine katıldığım için çok memnunum ve emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Bizi tiyatroya ve Kadıköy’e yakınlaştıran çok güzel bir çalışma oldu. Kadıköy Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. 

İçinde bulunduğumuz süreçte sanata ve sanatçıya çok büyük bir görev düştüğünü düşünüyorum. Özellikle sanatçılarımızın ve tiyatrolarımızın desteklenmesi, üzerinde önemle durulması gereken bir konu. Tiyatrolarımızın daha büyük kitlelere ulaşması için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. 

Bu proje bana pek çok açıdan harika şeyler katan bir çalışma oldu. Belediyemize ve katkı veren tiyatrolarımıza bu tarz çalışmaların sayısını arttırmayı ve bu çalışmada yer almayı önceliklerinin içerisinde görmelerini söylemek istiyorum. İnsanlara olan katkının her yatırımdan daha önemli olduğunu düşünüyor ve insanları doğru yerde doğru zamanda buluşturan bu projenin güçlenerek devamını diliyorum. Bu proje sayesinde yetişen bizim gibi tiyatro elçileri sayesinde sanatın, tiyatronun ve aydınlanmanın daha fazla sayıda insana ulaşacağından eminim.

Herkese çok teşekkürler”

Oral Alan

 

“Sosyal Medyada gezinirken, “Benim Komşum Tiyatro” yazan güzel görselle tamamlanan tanıtımla  haberim oldu platformdan. Kayıt olmak için 5 dakikanın bile hesabını yaptım hemen yapmalıyım diye.

Ben bu platformun Öykü Sahne  ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin ortak düzenlediği tiyatro grubunun  Sertaç Ayvaz hocamızın yürüttüğü müfredatın içinde bulanan şanslı komşulardan biriyim.

Buraya gelirken bu kadar şeyi yapacağımızı, öğreneceğimizi, böylesi keyif alabileceğimi tahmin bile edemezdim. Hocamızın yarattığı etkiyle grubun sinerjisi inanılmaz. Kendi adıma hafta sonlarımı çoğunlukla şehir geçiren biri olarak, Şubat ayından beri sadece 1 kere şehir dışında olduğumu fark ediyorum. Önceliğim, koşa koşa gittiğim, öğrendiğim öğrenirken bu kadar keyif aldığım, iş stresini biranda üzerimden attığım, bana tiyatrocu olabilir miyim ki sorusunu, istersen tabi ki olursuna çeviren, yeni komşularımla, arkadaşlarımla tanışmama sebep olan ve birçok şey kazandıran bu platforma ve istikrarla gelmemi sağlayan Sertaç Hocam’a çok çok teşekkür ederim. 2017’nin en büyük kazancı oldunuz. Üniversiteden mezun olduğumda hissettiğim mutlu ama bir o kadarda buruk hissi uzun yıllardır böylesine yaşamamıştım.

Lütfen yeni yeni şeylerde yapın ve önce ilk mezunları alın. İyi ki varsınız.”

Pınar Burhanlıoğlu

 

“Yoğun iş hayatı ve şehir gürültüsü içeresinde robotlaşan hayatımızda bu proje ve Sertaç hocamız ile birlikte tekrar bir yaşam kıvılcımı oluştu. İş çıkışı normal zamanda yorgun argın olduğumuz bu vakitlerde Öykü Sahnede vaktin nasıl geçtiğini fark edemez olduk. Proje süresince hocamızın hazırladığı müfredat ile bir oyunu hem seyirci hem oyuncu hem de yönetmen bakış açısı ile izleyebilme konusunda bilgi sahibi olduk. 
Hocamınız eşsiz sabrı ve cana yakınlığı ile bu projeden beklentimin çok üstünde bir tatmin ile sona geldiğimizi açık gönüllülükle söyleyebilirim.
Emeği katkısı geçen herkese teşekkür ederim.”

Selim Çalık

 

“Benim Komşum Tiyatro projesiyle öncelikle bendeki tiyatro algısının geliştiğini söyleyebilirim. Şu ana kadar sadece Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatrolarını takip etmekteydim, benim dünyamda özel tiyatro kavramı pek yoktu maalesef. Şu an özel tiyatro bilinciyle daha geniş ve eğlenceli bir dünya ile tanışmış oldum. İlk günden başlayarak tiyatronun mutfağını öğrenelim dedik, bu doğrultuda Sertaç hoca sağ olsun bizi hiçbir imkândan mahrum bırakmadı, program içerisinde çok fazla kez kendimizi ifade edebilme ve tiyatro sahnesinde gerçek oyuncular gibi rol yapabilmemize imkân vererek bize yol gösterdi. Kendimizi geliştirebilmemiz açısında önemli adımlar attı. Program içerisinde tüm derslerimiz zevkli ve eğlenceli geçti. Dolu dolu geçen bir 4 ay yaşadık. Programın ilk gününde de belirttiğim gibi böyle bir eğitime, yani hem tiyatronun içinde ve sahne arkasında bol bol deneyim yaşayabileceğimiz böyle bir eğitimin maddi ve manevi değeri çok büyük. Kadıköy Belediyesi’nin bu imkânı ile tüm tiyatro severlerin faydalanabilmesi ve yeni tiyatro severleri aramızda görmek umuduyla.”

Tuğça Nasuhoğlu

Bir Öneri

Madde madde Nâzım sansürü!

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’in sansürlenmesi üzerine

X