Müzik Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr
0216 414 22 39

Caz Tarihi Atölyesi

 Müzikolog Yaprak Melike Uyar’la doğuşundan günümüze cazın tarihine bakacağımız atölye 8 hafta sürecektir. Atölye süresince ilgili haftanın örnek dinleme listeleri paylaşılacaktır.

Atölye Yürütücüsü: Yaprak Melike Uyar
Atölye Başlangıç Tarihi: 5 Ekim 2017
Atölye Günleri: Her Perşembe 19.30 – 21.30

*Atölyeye haftalık katılım mümkündür.

Haftalık Program

1.Hafta:    Cazın Doğuşu, Müzikal ve Kültürel Kökenleri
Atölyenin ilk haftası cazın müzikal ve kültürel kökenlerine, içerisinde doğduğu sosyo-politik koşullara odaklanmaktadır.
2.Hafta:     Erken Dönem Caz
New Orleans cazı, Dixieland stili, Chicago ve New York caz sahneleri, Louis Armstrong, Jelly Roll Morton, Bix Beiderbecke gibi müzisyenler bu haftanın odak konusunu oluştururlar.
3.Hafta:     Swing Çağı
Tarihi bağlam, big band’ler ve swing combo’ları, Benny Goodman, Fletcher Henderson, Count Basie, Duke Ellington gibi liderler; Billie Holiday, Ella Fitzgerald gibi şarkıcılar; Lester Young, Coleman Hawkins gibi dönemin yıldız solistlerine dair stilistik özelliklerine odaklanılacaktır.  
4.Hafta:     Çağdaş Cazın Temelleri: Bebop
Bebop’ın müzikal özellikleri, tarihi kökenleri, dönemin Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk gibi önemli icracılarından bahsedilecektir.
5.Hafta:     Cool Caz, Hard-bop, Modal Caz
Müzikal stil, tarihi kökenler, öncüler ve 1960’larda ana akım caz bu haftanın konusunu oluşturmaktadır. 
6.Hafta:     Fusion-jazz & 1980 Sonrası Akımlar
1970’lerin başında Miles Davis, jazz-rock & jazz- funk füzyonları, smooth caz, neo-bop, Kuzey cazı, acid caz, elektronik-caz füzyon, neo-klasikçiler. 
7.Hafta:     Özgür Caz
Müzikal özellikler, içerisinde doğduğu politik koşullar, ırksal mücadele, Ornette Coleman, Cecil Taylor, Sun Ra, Albert Ayler ve John Coltrane gibi etkili müzisyenlere odaklanılacaktır.  
8.Hafta:     Türkiye’de Caz
Kültürel anlamları ve özet bir tarih anlatısı, Hrant Lusigyan, Cüneyt Sermet, Erol Pekcan, İsmet Sıral, Aydın Esen gibi etkili müzisyenlere odaklanılacaktır. 
 

Piyano Atölyesi

Piyano atölyemizde katılımcılar ister caz, ister klasik, ister rock müzik alanlarında piyano çalmayı öğrenebilirler. Atölye çalışmasında doğaçlama tekniği de kullanılacak, böylece katılımcının müzik aleti ile doğrudan bir ilişki kurması ve yaratıcılık yoluyla kendini ve müzikle olan ilişkisini geliştirmesi amaçlanacaktır. Atölye caz piyanisti ve Fransa’da çeşitli müzik okullarında uzun yıllar çalışmış olan Michel Lotz tarafından yürütülecektir. Atölye her yaştan ve her seviyede müzik bilgisine sahip katılımcılara açıktır. Çalışma her katılımcı için birebir yapılacak 60 dakikalık seanslardan oluşacaktır.

Atölye Yürütücüsü: Michel Lotz

Atölye Başlangıç Tarihi: 4 Ekim 2017

Atölye Günleri: Her Çarşamba 13.00 – 17.00

*Atölye kontenjanımız dolmuştur.


Şan Atölyesi

Katılımcılara, diyafram ve nefes tekniği, başlangıç seviyesi nota ve solfej bilgilerinin verileceği atölyede klasik şan tekniğiyle şarkı söyleme becerisini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Atölye her katılımcı için haftada 1 gün birebir yapılacak 45 dakikalık seanslardan oluşmaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Günselin Çetinkaya

Atölye Günleri: Her Pazar 13.00-18.00


Keman Atölyesi

Keman eğitimcisi Dr. Ulaş Özer’le yürütülecek olan keman atölyesi, temel keman çalma teknikleri, nota ve solfej öğretimini kapsamaktadır. Atölyeye 8 yaşından büyük herkes katılabilir. Katılımcıların kendilerine ait bir kemanla katılmaları gerekmektedir.

Atölye her katılımcı için haftada 1 gün birebir yapılacak 45 dakikalık seanslardan oluşmaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Ulaş Özer

Atölye Başlangıç Tarihi: 10 Ekim 2017

Atölye Günleri: Her Salı 13.00 – 19.00

 


MÜZİK ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

 

Bir Öneri

Çocuk Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39 Takımyıldızlar Atölyesi Andromeda, Cepheus, Orion, Ursa Major, Scorpius, Gemini, Leo, …

X